Editace a sdílení obsahu ...

19.01.20 19:31:20 Od: Erik Elmer

ZOHO Annotator

Zoho Annotator je jednoduchý plugin do všech známých web prohlížečů, který umožňuje zkopírovat zdrojovou informaci, vytvořit z ní obrázek, u něj provést anotace (nejen poznámky ale i grafická zvýraznění či úpravy) a následně takto vzniklý výsledek publikovat nebo jinak sdílet. 
Po jeho instalaci se na liště objeví malá ikonka, signalizující připravenost k anotacím.


Mě osobně nejvíce potěšily následující funkce, které u jiných nástrojů byly nějak omezeny nebo jsem je zcela postrádal.

 1. Více variant jak pořídit anotaci. Je zde možnost kopírovat celou obrazovku, včetně časového zpoždění, jenom omezený výřez nebo třeba celou stránku. Má to sice někdy svoje mouchy pokud třeba je celá stránka plná různých oken s video obsahem a podobně ale jinak funguje celkem spolehlivě a konkrétně s touto funkcí jsem téměř všude jinde měl problém. 

 2. Anotace jsou pevně ukotveny a přitom přístupné. Veškerá editace se děje přímo ve vrstvě podkladu a přesto se dá postupně nebo naráz vymazat. Stávalo se mi jinde, že pokud jsem nějak zpětně editoval ve vrstvě s anotacemi, tak došlo k rozhození s podkladem. Jinými slovy, anotace mi pak neseděli u toho u čeho měly být.
 3. Pestrá paleta anotačních možností. Vkládání poznámek, zvýrazňování a další editační nástroje jsou dle mého rozsáhlé, ale je toho právě tak akorát, aby se uživatel neztratil. A je to hrozně jednoduché. Můžete i rozostřit část podkladu, krásná a efektní funkce na anonymizaci citlivých údajů, které oproti zbytku obrázku nechcete publikovat. 
  Poznámky lze dělat nejen na webových stránkách, ale můžete otevřít jakýkoliv jiný obrázek a s ním pracovat. 4. Jednoduchost a srozumitelnost celého prostředí. Když doděláte anotace, kliknete na zelené tlačítko hotovo a hle, ono je hotovo. Pokud se můžete vrátit, je tam jasnášipka zpět nebo jednoduchý popis toho co můžete udělat.
 5. Sdílení jakkoliv. Má několik variant, je jednoduché a pokrývá jednak všechny hlavní komunikační nástroje od ZOHO, což ocením já jako uživatel těchto aplikací ale zároveň mi dává rychlou variantu sdílení prostřednictvím veřejného linku přes ZOHO Workdrive (sdílené úložiště), upload do jiného běžného cloud úložiště, pokud takové máte nebo uložení výsledného obrázku lokálně na disk.  Snad jediné, co bych tomu vytkl je, že není kompletní lokalizace do českého jazyka. A tak se někde setkáte s českým výrazem a někde s anglickým. Mě je to celkem jedno, ale někomu to může vadit v lepší orientaci či pochopení.
 6. Tak a to jsem popsal skutečně vše, co  ZOHO Annotator umí. Nebylo toho moc, ale pro tuhle práci vlastně vše, co člověk potřebuje. Bez zbytečného balastu, složitostí a dalších "fíčur", které podobné apky akorát tak komplikují.
  Skutečně vřele doporučuji, posledně mě to při shromažďování informací a výstřižků, pro třídní práci mého syna, kterému jsem "přislíbil" pomoc, zachránilo reputaci a ušetřilo spoustu času :-). 

Link na ZOHO stránky s možností stažení